Termos Nasıl Sıcağı Sıcak Soğuğu Soğuk Tutuyor?

termos kamping

Sıcak içecek koyuyoruz saatler sonra bile içeceğimizi sıcacık içebiliyoruz.Soğuk içecek koyuyoruz saatler sonra bile içtiğimizde dişlerimiz titreyebiliyor.Bunun tek bir nedeni var,vakum! Yani boşluk.Bir termosta iç içe geçmiş iki tane kap vardır.Dıştaki metal,içteki genelde bir cam şişedir.İkisinin arasındaki havayı imal ederken boşaltıyorlar.Tam olmasa da üreticiler tarafından elde edilebilen tama yakın bir boşluk oluyor.Vakumlu bir ortamda hava molekülleri de olmadığından haliyle ısı iletilmiyor.Bunun sonucunda da cismin ısısı başlangıçta ne ise o halde kalabiliyor.İçeriden dışarıya,dışarıdan içeriye ısı geçişi mümkün değildir.

Termosun içine kahve konulursa ısısı dışarı kaçamayacağı için kahve sıcak kalıyor,soğuk su koyduğumuzda ise dışarıdan içeriye ısı giremeyeceği için su ısınmıyor.Bu şekilde de soğukluk muhafaza edilmiş oluyor.Bu vakumlu yani havasız ortamın izolasyon özelliği,1643’te Toricelli’nin bugünkü termometrelerin atası olan civalı barometreyi icadından beri biliniyordu aslına bakarsak..Ama yaratılan vakumu muhafaza edebilecek,aynı zamanda da ısıyı iletmeyecek lastik türü malzemelerden o zamanlar kimsenin haberi yoktu tabii.

Hatta biliyor musunuz termos başlangıçta kahve veya soğuk suyun sıcaklığını muhafaza etmek için değil, bir laboratuar aleti olarak sıvı ve gazları muhafaza etmek amacı ile tasarlandı.İngiliz fizikçi Sir James Dewar, 1890’lı yıllardaki bu buluşunun patentini almadı ve bilimsel kuruluşlara bağışladı.Gel gelelim ki Dewar’ın Alman asistanı Reinhold Burger bu cihazdaki ticari geleceği iyi gördü ve 1903’de Almanya’da patentini aldı. Hatta ve hatta adı için ödüllü bir yarışma dahi açtı.Kazanan isim Yunanca “ısı” anlamına gelen “thermos” oldu.Bu ad 1970 yılına kadar ticari bir marka olarak kaldı. Sonraları bu tip cihazların genel ismi olarak herkes tarafından kullanılması kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: