Sürekli Bilgisayar Kullanmanın Vücuda Etkileri

bilgisayarın zararları

Sağlıklı bir yaşam günümüz şartlarında herkesin öncelikleri arasında yer alıyor. Değişen koşullar, iş hayatındaki sıkıntılar çoğu zaman sağlıksız ortamları da beraberinde getiriyor. Özellikle sürekli bilgisayar başında çalışanlar için olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Hastaneler bu sebeple vücutlarında ağrı hisseden hastalarla dolup taşıyor.

İş ortamında sürekli bilgisayar kullanmak zorunda kalan kişilerde ortaya çıkan rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

*Sırt ağrıları

*Boyun ağrıları

*Migren

*Ellerde ortaya çıkan ağrılar

*Stres, depresyon

*Gözlerde oluşan problemler

Aslında bu tip durumlar için uygulanabilecek birçok yöntem bulunuyor. Doktorların tavsiyesine kulak verildiği takdirde ağır fiziksel hastalıklara karşı durabilmek mümkün.

Bilgisayar masasında otururken çoğunlukla hareket kabiliyetimizi kısıtlarız. Oysa yapacağınız bir iki ufak hareketle ağrıların önüne geçebilirsiniz. Örneğin özellikle boyun ağrılarına karşı ara sıra gevşeme hareketleri uygulayabilirsiniz. Bununla beraber çalışırken verilecek molalar da vücuda iyi gelecektir.

Sırt ağrıları da bilgisayar kullanıcıların sık şikayet ettiği konuların başında geliyor. Bunun nedeni oturulan sandalyenin ve masanın uygun özelliklerde olmaması, sürekli aynı pozisyonda oturmak şeklinde sıralanabilir. Otururken duruşunuzu ayarlayabilir, bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Ara sıra yerinizden kalkarak yapacağınız yürüyüşler ağrıları önlemeye yardımcı olacaktır.

Gözlerde oluşabilecek problemler konusunda dikkat edilmesi gereken hususların başında bilgisayar ekranından en az 60 santim uzakta olmak geliyor. Doktor tavsiyesiyle kullanılabilecek dinlendirici gözlükler de rahatlamanızı sağlayabilir.

Migren yalnızca uzun müddet bilgisayar kullananların değil çağımızın genel hastalığı haline gelmiş durumda. O yüzden sürekli bir baş ağrısı yaşıyorsanız doktora görünmenizde fayda var.

-Stresli durumlardan da uzak kalmaya çalışmalısınız. Sürekli olarak olumsuz düşünceler içerisinde olmak vücut sağlığınızı etkileyecektir. Çalışırken bunaldığınızı hissettiğiniz durumlarda masa başından kalkarak sevdiğiniz şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bir arkadaşınızı arayabilir ya da eğlenceli bir şeyler okuyabilirsiniz.

-İş ortamınızda ya da evde bilgisayar kullandığınız durumlarda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sigaradan uzak durmak olacaktır.

-Ayrıca spor yapma alışkanlığını da edinmek gerekiyor. Sürekli oturarak iş yapmak bir süre sonra kilo alımını hızlandıracaktır. Hem sağlık hem de psikolojik açıdan rahatlayabilmek için günlük yürüyüş planları yapabilirsiniz. Gitmeniz gereken kısa mesafeli yerlere araç kullanmadan yürüyerek gidebilirsiniz. Ya da asansörler yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: