Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Siyasetin toplumlara birçok zararından biri de seyahat engelidir. Ülkeler arasındaki siyasi meseleler nedeniyle Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin büyük çoğunluğuna seyahat edeceğimiz zaman Schengen vizesi almamız gerekmektedir.

-Pasaportunuz yok ise başvuru yapabilirsiniz. Pasaport Nasıl Alınır, Pasaport için gerekli belgeler nelerdir? Bilgi sahibi olmak için konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Pasaport Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen bölgesine üye ülkelerden elde edilen vize türüdür. Vize sahibinde geçerlilik süreci zaman diliminde Avrupa Birliği Schengen ve EFTA Schengen üyelerine serbestçe dolaşım (Diğer ülkelere geçiş) hakkı tanır.

Schengen Üyesi Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Schengen üyesi ülkeler yanı sıra Schengen üyesi olmasa da Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler mevcuttur :
Bulgaristan, Hırvatistan, Monako, Romanya, San Marino, Vatikan.

Schengen Vizesi Ücreti 2019

Schengen vizesi 2019 Ücreti tüm ülkeler için 60€’dur. 6 ve 12 yaş arası çocuklardan ise 35€ olarak ücret belirlenmiştir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler 2019

1- Pasaportunuzun Geçerlilik Süresi

Schengen Vizesi Başvurusunda Pasaport geçerlilik süreniz çok önemlidir. Talep ettiğiniz vize bitiş süresinden sonra pasaportunuzun 3 Ay 15 gün yani 105 gün süresinin kalmış olması, hasar görmemiş olması ve 2 sayfa boş olması gerekmektedir.


2- Çalışıyorsanız, iş yerinizden alınmış bir izin belgesi


Belge üzerinde belgenin sunulacağı kurum ismi, sizin adınız soyadınız ve şirkette bulunduğunuz konum, seyahate başlangıç ve bitiş tarihleri, iş yeri yetkilinizin adı soyadıyla birlikte ıslak imza ve kaşesinin bulunması gerekmektedir.

3- Schengen Vizesi Başvuru Formu

Aşağıda görseli bulunan Schengen Vizesi Başvuru formu, vize talebi yapacağınız ülkenin web sitesinden indirilebilirsiniz. Formu eksiksiz ve okunur bir şekilde doldurmanız önemlidir.

Formu doldururken Schengen Vizesi Almak İçin Gerekenler ve tavsiyelerimiz konusunu okuyabilirsiniz.

4- Uygun Kriterlerde Fotoğraf

Yine ülkemizin tüm fotoğrafçılarının boyutlarını ve nasıl çekileceğini bildiğini Biyometrik fotoğraftan çekilmeniz gerekmektedir. Boyutlarını siz boş verin. Size en yakın bir fotoğrafçıya gidin ve “Biyometrik fotoğraf” çekilmek istediğinizi iletin.

5- Schengen Seyahat Sağlık Sigortası

Kriterlere uygun Schengen seyahat sağlık sigortasında seyahatinizin başlangıç ve bitiş tarihleri, Schengen ülkelerinde geçerlidir ibaresinin ve en az 30.000€ Euro teminatının bulunması şartı aranmaktadır.

6- Ulaşım ve Konaklayacağınıza Dair Belgeler

Seyahat edeceğiniz ve planlamasını yaptığınız ülkeler ve konaklayacağınız yerler için rezervasyon belgelerinizin başvuruda sunulması gerekmektedir. Vize başvurusu sonuçlanana kadar rezervasyonlarınızı iptal etmemenizi öneriyorum. Şayet bir şehir efsanesine göre yetkililer rezervasyonların hala geçerliliği bulunuyor mu şeklinde kontrol ediyor.

7-SGK Belgeleriniz

Çalıştığınız şirkette muhasebe veya İK departmanından temin edebileceğiniz ıslak imza ve kaşeli işe giriş belgeniz, SGK hizmet dökümü, son 3 aya ait ıslak imza ve kaşeli maaş bordronuzu almanız gerekmektedir.
Tüm bunlara E-Devlet’ten temin edebileceğiniz 4 A hizmet dökümü ve son 3 aya ait SGK hizmet dökümü de dahildir.

8- Maddi Durumunuzu Gösteren Belgeler

Ülkelerin vize başvurunuzda maddi durumunuzu öğrenmek istemeleri, seyahat boyunca maddi durumunuzu sorgulamak içindir. Bankadan alınmış güncel hesabınıza ait son 3 aylık ıslak imza kaşeli hesap hareketinize ihtiyaç bulunmaktadır. Eğer vize başvurunuz sırasında hesabınızda para gösteremeyecek gibi bir durumunuz var ise hesabınıza en az 2-3 hafta önceden seyahat yapacağınız güne bağlı olarak 2500 TL üzerinde giriş yapmanızı öneririm. Ben bunu genellikle borç alarak yapıyor ve başvuru sonucundan sonra borcumu ödüyorum. 10 Günlük seyahatim için hesabımda 5000 TL göstermiştim. Ek olarak tüm bunların dışında işinizi sağlama almak istiyorsanız. Mülk sahibiyseniz kira kontrol bedeli, gayrimenkul tapusu, araç vs. gibi belgelerinizi sunabilirsiniz.

9-Çalıştığınız Yere Ait Almanız Gereken Belgeler

Çalıştığınız ve şuanda faaliyet gösteren iş yerinizin ticaret ve sanayi odası kaydını gösteren dökümanın fotokopisi, iş yerinizin vergi levhasının bir nüshası, İş yerinin resmi gazetede faaliyetini başlattığına dair gazete fotokopisi ve iş yerinizin adına imza yetkisi olan kişinin imza sirkülerinin bir nüshasını sunmanız gerekmektedir.


Tüm belgelerinizi topladınız ve başvuru yapacaksınız. Dikkat etmeniz gereken başka hususlar var mı? Elbette var, Schengen vizesi almak için gerekenler ve tavsiyelerimi okuyabilirsiniz.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin;
Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;

Başkonsolosluğundan veya Konsolosluğundan alınabilir.

Bazı ülkeler ise Fahri Başkonsolosluklarından veya Fahri Konsolosluklarının aracılığıyla vize verebiliyor.

Randevunuzu ilgili ülkelerin yetkilendirdiği kurumlar aracılığıyla almak istiyorsanız İDATA ve VFS Global gibi firmaların internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu firmalarda sizden ek ücret talep edebilir.

Bir Cevap Yazın