Schengen Vizesi Almak İçin Gerekenler

Birçoğumuz tüm evrakları topladığımız, hesabımızda yeterli miktarda para da olduğunu aktararak Schengen vizesinden red aldığını iletiyor. Peki her şeyi yaptıysak neden vize red aldık diye soruyor. Kendimce Schengen Vizesi Almak için Gerekenler ve tavsiyelerimi toparladım. Sizlerinde aktarmak istediği veya düzeltmek istediği bir şey olursa yorum veya iletişim seçeneğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Evet arkadaşlar Schengen vizesine başvurabilmemiz için öncelikle Pasaportumuzun olması gerektiğini hepimiz biliyoruzdur.

-Bilmeyenler için Pasaport Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.
-25 Yaşın altında öğrenci iseniz Harçsız öğrenci pasaportu çıkarma başlıklı yazımızı okuyabilir. Harçsız pasaport sahibi olabilirsiniz.

Tavsiyemiz vize çıkarmak işkenceye dönüştüyse hiç uğraşmak istemiyorsanız vize istemeyen ülkeler arasında seyahat yapmanızdır. Vize çıkarmak benim için büyük bir mesele değil ancak püf noktalarını öğrenmek istiyorum diyorsanız buyurun tavsiyelerimizi beraber okuyalım.

Schengen Vizesi Almak için Gerekenler

1- Hazırladığınız belgeleriniz eksiksiz olsun

Yapacağınız başvurularda hazırlamanız ve yanınızda olması gereken tüm belgeler vize başvurusunu yapacağınız aracı firmaların internet sitelerinde belirtilmiş durumda. Siz yine de tereddütte kalmamak için Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızı okuyarak hazırlamanız gereken belgeler için de sitemizden destek alabilirsiniz. Belgelerinizi teslim ederken de nezih bir şekilde dosyalayarak teslim etmeniz sizin için artı puan olacaktır.

2- Varsa Eski Pasaportlarınızı da Teslim Edin

Çok önemli dipçelerden biridir. Eğer eski geçerlilik süresi biten, sayfaları dolan eskimiş bir pasaportunuz varsa başvuru da sunmak için büyük fırsat. Böylelikle görevlilerin size karşı güven duymasını sağlayabilirsiniz. Netice de daha önce çok fazla seyahat ettiniz ve vize bitiş süresi geldiğinde sorunsuz bir şekilde ülkenize geri döndünüz.

3- Vizeyi Giriş Yapacağınız İlk Ülkeden İsteyin

Örneğin 10 günlük bir tura çıktınız ve bu 10 günlük süre zarfında 4 ülke gezeceksiniz. Konaklama ve ulaşım bilgilerinizi buna göre rezerve ettiniz.
Bu konaklama ve ulaşımda başlangıcını yaptığınız ülke vize başvurusu yaparken de seçtiğiniz ilk ülke olsun. İlk tercihinizin vize başvurusunu yaptığınız ülkeye olduğunu vize görevlilerine gösterin 🙂


4- Maddi Gelir Göstergesi

Ülkelerin çoğunun istememesine rağmen kenarda kıyıda köşede göze çarpması için son 3 ayı güncel olan ek bir hesabınız varsa buna kredi kartı ekstre ödemeleriniz de dahil başvuru formlarının arasına ekleyin. Bu belgelerin arasına ev tapusu gibi şeylerde dahildir.

5- Aynı Ülkeden Vize Başvurusu Yapmaya Devam Edin

Daha önce vize alabildiyseniz ve tekrar almak istiyorsanız daha önce vize aldığınız ülkeden başvurarak hem tekrar vize alma hem de daha uzun süreli vize alma şansınız yüksek olacaktır.


6-Vize Başvurunuzdan Sonra Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonlarınızı Kesinlikle İptal Etmeyin

Önceki yazımda da belirttiğim gibi ulaşım ve konaklama için rezervasyonlarınızı yapıp gerekli belgelerin çıktıklarını aldıktan hemen sonra rezervasyonlarınızı iptal etmeyin. Başvurusunu yaptığınız ülkenin konsoloslukları rezervasyon yaptırdığınız konaklama yerlerini arayarak güncel bilgi alabilir ve iptal ettirdiyseniz büyük güvensizlik yaratabilirsiniz. Bu sebeple vizeniz onaylandıktan yurt dışına çıkacağınız süreye çok yakın bir zamanda iptal etmek istiyorsanız iptal edin.


Bir Cevap Yazın