Sağlıklı Yaşam İçin Bilmemiz Gerekenler

sağlıklı yaşam için spor

Toplumda sağlıklı bireyler olabilmek için bireye düşen görev ve sorumlulukların yapılması gerekir. Aslında görev ve sorumluluk değil aksine bireyin yararına konulardır. Zinde günler geçirmek isteyen kişiler olayın yeterince farkındadırlar.

  Güzel bir sabaha ‘’Merhaba’’ demek bunun başında gelir. Kahvaltı altın değerindedir bu yüzden iyi kahvaltı iyi günü getirir. Kahvaltılar tekdüzelikten uzak çeşitli besinlerle süslenmelidir. Ayrıca ara öğünler ile kahvaltıyı desteklemek büyük önem taşır. Mevsiminin sebze-meyvesini yemekte iyi bir kahvaltı etmek kadar fark yaratır. Gün içerisinde aşırıya kaçmadan 3 ana ve 3 ara öğün dengeli beslenmekte sorun olmayacaktır.

  Bol su tüketmekte bizi dinç tutan farklı bir unsurdur. Vücudun kırışmasını önlerken böbrek rahatsızlıklarını da en aza indirger.

  Gün içerisinde farklı egzersizle kişisel spor yapılabilir. Vakit buldukça kısa yürüyüşler çıkmak stres atmakta ve sakinleşmekte yardımcı olur.

   Sık sık banyo yapılabilir. Haftada 2-3 kez tavsiye edilen rakamdır. Bu sayıyı yorucu işlerin ardından da yaparak daha artırabiliriz. Spor yaptıktan sonra bir keyif banyosu oldukça iyi gelir. Ayrıca banyo yaparken vücutta bir terslik var mı kontrol etmeden geçmemek gerekir malum kanserler boy göstermişken bu durum göz ardı edilemez.

  Sağlık için grip aşısı gibi aşıları hastalıktan önce yaptırmakta büyük fayda sağlar; bu sayede hafif bir şekilde veya hiç geçirmeden atlatmış olunur.

  Tabi ki her şeyden önemlisi kişisel temizlik; ellerimizi yüzümüzü temiz tutmazsak zaten tüm bunların bir anlamı olmaz.

  Tüm bunların yanında beyni de temiz tutmak bir temizlik listesine girer. Sonuçta içerisinde kötü şeyler barındığında kirlenmiş olur. Zekâ soruları çözmek veya birkaç sayfa kitap okumak beynin yemeği gibidir. Stres başka beyin olmak üzere tüm vücuda kirdir. Stres ile başa çıkmayı öğrenmeli, çözüm yolları bulmalıyız. Müzik dinlemek, yürüyüş yapmak gibi aktiviteler bireyi stresten uzak tutar ayrıca sevgi, sosyal ilişkilerin iyiliği de stresin en büyük düşmanıdır. Bu yüzden beyninizin sağlığı için sosyal yaşamınıza önem vermeniz faydalı olacaktır. Bu sayede hem dostluk bağlarınızı güçlendirecek hem de beyninizi stresten uzaklaştıracaksınız. 

 Son olarak sağlıklı ve zinde bir yaşam istiyorsak bedenimize iyi davranmalıyız. Bunun için oldukça kolay uygulayabileceğiniz birkaç önerim var;

  •  Her gün bir diş sarımsak yiyin: Sarımsak vücuttaki hastalık sebebi olabilecek kimyasalların seviyesini yüzde 48 azaltırken, beynin yaşlanmasını önlüyor, kolesterolü düşürüyor.
  • Tuzu azaltın: “Fazla tuz felce ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır” diyen uzmanlar günde 5 gramdan fazla tuz tüketilmesini sakıncalı buluyor.
  • Çaya devam: Uzmanlar, bol bol çay içenlerin kalp krizinden ölme riskinin yarı yarıya azaldığını belirtiyor.
  • Uykusuz kalmayın: Uyku bağışıklık sisteminin iyi çalışmasında etkili oluyor. Yetersiz uyku konsantrasyon eksikliğine yol açıyor.
🙂

Sağlıklı bir yaşam için evde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmek istedim… Sen ne kadar uyguluyorsun diye soruyorsunuz tabi. Terzi kendi söküğünü dikemiyor 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: