İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

kamp yapanlara

Kamp yapmak için mevsim fark etmez. İster cıvıl cıvıl bir yaz ayı, ister bahar kokan bir ay, isterse de beyazlara bürünmüş buz tutmuş dere kenarları.

Kamp yapmak bir tür meditasyondur. Doğallıkla iç içe olmak, doğanın içerisinde olabilmek insana ayrı bir tat verir. Zaten bir kere başladığınızda daha da bırakamayacaksınız.

Tavsiye yazı:
Erikli Yaylasında kamp yapmak

Peki daha önce kamp tecrübesi olan biri olarak ilk kez kamp yapacaklara tavsiyeler konusu altında bilgi vermek isterim.

1- Çadırınızı ve çadır içi araç gereçleri doğru seçin

Çadır ve çadır için araç gereçlerinizin kamp boyunca size eşlik edecek dostlarınız olduğunu unutmayın. Bu nedenle çadırın mevsimsel seçimi ve çadır içerisindeki konforunuz çok önemli. Çadırınız kaliteli ve yağmur geçirmez olmalıdır. Uyku tulumu kullanacaksanız yine mevsim ve hava durumu eşleşmesini yaparak buna göre uyku tulumu almalısınız. İçerisinde uyurken vücudunuzu koyacağınız mat’ın ise son derece kaliteli olup sizi rahatsız etmemesi önemlidir. Zaten çadırınız ne kadar konforluysa kamptan o kadar çok keyif alacak ve tekrarlamak isteyeceksiniz.

2-Alışveriş listenizi önceden yapın

Kamp için ayıracağınız vakti ve ekonomik bir kamp yapmak için kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Önceden yaptığınız sadece ihtiyaçlarınıza yönelik olacak alışveriş listesini kalacağınız güne göre hazırlayın ve aşırıya kaçmayın enerji verici şeyler almaya özen gösterin.

3-Hava durumunu kontrol ederek not alın ve hazırlıklarınızı buna göre yapın

Böylelikle hava durumuna göre hazırlığınızı yapabilirsiniz. Evet hava durumu saatlik olarak değişebiliyor ama bulunduğunuz mevsime göre de aksiyon alabilirsiniz. Örneğin çadırınızı yağmur yağacak ise daha sağlıklı bir yere kurabilir, sıcaklık derecesi yüksekse kıyafet seçimini buna göre yapabilirsiniz. Gideceğiniz bölgenin internet sitelerinde yerel ve ulusal haber sitelerinden araştırma yaparak da hava durumuyla alakalı uyarı olup olmadığını kontrol edin. Hava durumunu not alın dememdeki sebep ise kamp yapacağınız alanın operatör çekim sorunu olabilir veya telefonunuzun şarzı bitebilir. Hazırlıklarınızı her zaman en kötü ihtimale göre yapın ki zor durumlarla baş edebilesiniz.

4- Daha önce tecrübesi olan biriyle gitmeye çalışın

Eğer kampa grup halinde gidiyorsanız yanınızda mutlaka daha önce kamp yapmış tecrübeli birinin olmasına dikkat edin. Yanınıza almanız gerekenlerden, kamp ateşine, kamp ateşinden çadır kurulumuna, nasıl yemek pişireceğinize, çadırınızı nereye kurmanız gerekeceğine sağlıklı bir karar verir ve bu karar sizleri güvende tutar. Eğer tecrübeli kimse yoksa kampa gitmeden önce çadırınıza göre çadır kurulum videolarınızı telefonunuza kaydedin.

Tavsiye yazı:
Saros Körfezinde kamp yapmak

5-Çadır Kuracağınız Zemini Doğru Seçin

Ne kadar süreli kalacağınız hiç önemli değil. Vücut ve ruh sağlığınız için önemlidir. Seçtiğiniz alan taşsız ve düz bir zemin olmalı. Alanınızı bulduktan sonra zemini güzelce temizlemeyi unutmayın. Sonrasında çadırınızı kurabilirsiniz.

6-Özel İşletmeleri Tercih Edin

İlk kamp deneyiminiz olacağı için ormanlık değil, yaşadığınız yere yakın özel işletmesi olan bir kamp alanı tercih etmeniz tecrübeniz için daha sağlıklı olacak. Yaşadığınız sorunlarda özel işletmenin yetkilileri mutlaka sizlere yardımcı olacaktır. Bu nedenle ilk kamp deneyiminiz ise özel işletmeleri tercih edin.


7- Çadırınızın fermuarı kapalı olsun

Türlü türlü böcekler ve uykunuzu mahvedecek sineklerden kurtulmanızın ve engellemenizin yoludur. Fermuarınızı kesinlikle açık bırakmayın.

8- Yiyeceklerinizi paketleyin ve ortalıkta bırakmayın

Davetsiz misafirlerin (Yabani hayvanların) gelerek sizleri rahatsız etmesini, korkutmasını ve zarar vermesini istemezsiniz değil mi? Eğer bu durumu minimum seviyeye indirmek istiyorsanız açıkta olan tüm yiyeceklerinizi yemeğinizi yedikten sonra kokusunu dışarıya yaymayacak şekilde paketleyip ağacın yüksek bir noktasına veya kapalı bir kutunuz var ise buna koymalısınız. Böylelikle yabani hayvanların ilgi odağı olmazsınız.

9- Kamp ateşini yakarken dikkatli olun

Aşırı rüzgar ve kuraklık olduğunda yangına sebebiyet verirsiniz. Kamp ateşleri daha önce ateş yakılmış bir alanda yakılmalıdır. Bitkilerin ve diğer canlıların bulunduğu yerde ateş yakarsanız 5 yıl boyunca o bölgede bitki yetişmez unutmayın.


En önemli isteğimiz ve ricamız


Arkadaşlar, eğlendik, iyi güzel hoş keyif aldık. Fakat doğada yaşayan ve doğanın sahibi olan canlıları da düşünmemiz gerekmektedir. Onların yaşam alanlarını kısıtlamamalı ve sağlıklarını düşünmeliyiz. Bu nedenle kirlettiğimiz ve düzenini bozduğumuz her şeyi ilk haline çevirmeli çevreyi temiz tutmalıyız. Bu nedenle kampa giderken yanınızda mutlaka çöp poşetiniz olsun ve kampınız bittikten sonra çevre temizliğini yapın.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: