Harçsız Öğrenci Pasaportu Çıkarma 2020

harçsız öğrenci pasaportu 2020

Dünyada en pahalı pasaportu tabi ki biz kullanıyoruz. Tabi ki Dünya bizi kıskanıyor. Tabi ki bu listede de birinci sıradayız. 2016 yılında çıkan yasa ile 25 ve altındaki yaşlara sahip olan öğrenci arkadaşlarım sadece pasaport defter parası vererek harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabiliyor. harçsız öğrenci pasaportu nedirpasaport nasıl çıkartılır ve öğrenci pasaportu ücreti  nedir gibi soruları aşağıdaki yazımda sizlerle paylaştım. Keyifli okumalar 🙂

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Harçsız öğrenci pasaportu 2016 senesinde yürürlüğe giren; 25 ve altındaki yaşlara sahip olan öğrenciliği devam eden arkadaşlarımın bordo pasaport için harç ödemeden sadece defter parası vererek faydalanmasını sağladıkları bir sistemdir. Ben de bu sistemi yaklaşık 4 sene önce 22 yaşımda öğrenerek bu haktan faydalanmıştım.
Dipçe: Açık öğretim öğrencileri de bu haktan faydalanabiliyor.

pasaport vize

Harçsız Öğrenci Pasaportu Süresi

Harçsız öğrenci pasaportunun süresi 25 yaşa kadardır. 19 yaşındaki öğrenci arkadaşım bu pasaportu 6 yıl üre için, 23 yaşındaysa 2 yıl olarak alabilir. 18 Yaş altındaki genç arkadaşlarımda en fazla 5 senelik alabilir. Örneğin 17 yaşındaki genç kardeşim bu haktan 5 yıl için faydalanabilir ve 22 yaşında pasaport süresi dolar. 22 yaşında hala öğrenciliği devam ediyorsa 3 yıl süreyle yani 25 yaşına kadar tekrar pasaport çıkarabilir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Ücreti

Bu sistemde sadece defter parası ödeneceği için 2020 yılı pasaport cüzdan ücreti 160 TL’dir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

2016 yılında çıkan yasa ile 25 ve altındaki yaşlara sahip olan öğrenci arkadaşlarım sadece pasaport defter parası vererek harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabiliyor.

vizesiz-ülkeler

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı aslı
  • Biyometrik fotoğraf (2 Adet)
  • Eski pasaport (Var ise)
  • Defter ücreti dekontu (Anlaşmalı bankalara yatırılacak)
  • Öğrenci belgesi (E-Devlet belgesi geçerli)

Harçsız Öğrenci Pasaportu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru ve randevuyu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yapabilirsiniz.

Harçsız öğrenci pasaport müracaatı için https://randevu.nvi.gov.tr internet adresinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alarak tamamladığınız belgeler ile birlikte sizlere belirtilen başvuru noktasında işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra pasaportunuz PTT kargo ile adresinize yoğunluğa göre 1-7 gün arasında ulaştırılıyor. Bununla alakalı tarafınıza bilgilendirme SMS’leri gelmektedir. Ek olarak başvuru ve kargo sürecinizi E-Devlet’ten de takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: