Esir düşmüş özgür düşünce sistemi

esir düşmüş özgürlük

İnsanlar kendi özgürlüklerini toplumdaki baskıya göre sınırlandırmak zorunda değildir.

Yıllardır siyasi ideolojilerin etkisinde kalan toplumumuz ve her türlü özgürlükten bahsedip, zıt düşüncelere karşı tepki koyma çabasında olan bazı kesimler, sürekli toplumu yönlendirme çabasına giriyorlar.

Bir konu hakkında fikirlerini ortaya koyan insanların en büyük özelliklerinden biri özgür düşünce ile korkusuz bir şekilde fikirlerini ortaya koymasıdır. Neden insanların eleştirilerinden ve vereceği tepkilerden çekinelim?

Toplum baskısından dolayı cinsel dürtülerini bilinçaltına atan erkek bireyler, bu baskı sonucunda kontrol edemediği istekleri yüzünden şiddet, taciz ve hatta tecavüz vakalarını meydana getirmektedirler. Cinsel eğitim konularını özgür fikirler ile konuşan bir toplumda bu vakalar azalacaktır.

İnsan istediği ideolojiyi mantıksal bir çerçeve içerisinde savunuyorsa neden özgürlüğü kısıtlansın? Neden tehditlere boyun eğsin? İnsanların özgürlükleri kendi içlerinde ve kendi hayal dünyasında sınırlı kalmamalı, insan istediği kadar özgür olmalıdır. Fiziksel olarak müdahale edilse de, düşünce ve fikirsel sorgulamalara pranga vurulamaz!

Özgürlüğü sadece fiziksel olarak değerlendiren canlarımızı günümüz şartlarında anlamaya çalışırım fakat, karamsar insanlar daima kendilerine bir engel çıkacağını düşünürler, önlerinde sürekli bir engel görürler, oysaki bu gibi durumlarda tek engel kendimiz oluyoruz çünkü özgür düşünceyi kimse engelleyemez.

Can Dündar ve Erdem Gül, toplumun bilgi edinme özgürlüğü adına yazdığı yazılar sonucu tutuklandılar. Fakat Can Dündar ve Erdem Gül‘ün özgür düşüncelerini ifade etme konusundaki tutumları değişmedi. Hala topluma aktarmış oldukları fikirler, insanlara özgür düşüncenin sınırları, duvarları olmayacağını ve hiç bir durumun özgürce fikirleri ortaya koymada sorun teşkil etmeyeceğinin en güzel örneğidir.

İnsanlar özgürlüğü neden ortaokulda öğretilen bahçe duvarı mevzusuna benzetir?Özgürlüğün o kadar çok farklı yönleri, o kadar çok denenmesi gereken yolları var ki biz sadece, bize engel olan kısımları ile ilgileniyoruz. Sadece ülkemizde duyduğumuz “özgürlük kısıtlaması var” sözleri, bugün Avrupa’nın birçok bölgesinde de diğer insanların karşısına çıkabiliyor.

Özgürlüğü içimizde kısıtlamayalım,özgürlük bizim hayal ettiğimiz kadar, bizim istediğimiz kadar vardır. Özgür düşüncelerinizi serbest bırakın kendinizi sınırlandırmayın.

Kenetlenmiş dişlerle, özgürlük türküsü söylenmez.
Alfanso Reyesk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: