Erikli Yaylasında Kamp Yapmak

Doğanın tam içinden, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde Teşvikiye köyünün 6 KM kadar yukarısında öncelerinde Teşvikiye köyünün yaylacılarının kaldığı bir alan. Alanın çevresinde Dipsiz göller ve farklı bölgelerde 2 adet şelale bulunuyor. Çifte şelale alanı geniş olduğu için sıcak havalarda serinleyebiliyor, yüzebiliyorsunuz.

Kuzey Batıda bulunan şelaleye düz bir gidiş yolu yok. Akarsuyu takip ederseniz ulaşabiliyorsunuz. Ancak alanın Kuzey Doğu tarafında bulunan şelale bölgenin bilinen ve yol ile gidişi kolaylaştırılmış çifte şelaleler ismi verilmiş alanıdır. Bölge İstanbul’dan Teşvikiye köyü girişine kadar yaklaşık olarak 120 KM ve feribot kullanımıyla beraber 1 saat 30 dakika arasında yolculuk yapabiliyorsunuz.

Teşvikiye köyüne geldikten sonra 6-7 KM. kadar orman yolunu takip ederek 600 rakımlık bölgeye ulaşabiliyorsunuz. Ancak yolun çok geniş olmaması ve rakımın yüksekliğinden ve yolun virajlı olmasından mütevellit 6-7 KM’lik yolu aracınıza göre ortalama 15-20 dakika içerisinde çıkabiliyorsunuz.

Yolun 2. KM’sinde telefon operatörlerinin hiçbiri çekmiyor. Bu durum kimilerimiz için avantajlı fakat kimilerimiz içinse dezavantajlı bir durum. Bölgede iki özel işletme bulunup bir tanesi yaylanın hemen içerisinde bulunan Kırkahvesi Garden kamp alanı olarak geçiyor. Bizim gittiğimiz tarihte giriş ücretleri kişi başı 15 TL idi. Fiyatlarda tarih itibari ile
güncelleme olmuş olabilir. Akarsuyun hemen yanında bulunan alan düz ve doğa kampı için birebir bir alandır. Alan tamamen doğal olup kamp alanında tecrübeli kişiler için daha keyif verici olabilir. Aracınızı kamp alanı içerisine çekebilirsiniz.

Diğer kamp alanı olan Tabiat park işletmesi bizim tercih ettiğimiz alandı. İster düz alanda yerde,isterseniz de müsaitlik durumuna bağlı olarak tahta platformlar ile kullanılabilir, akarsuyun üst veya alt tarafına kamp atabileceğiniz alanlara sahip. İki kamp alanın ortasında kamp alanlarının dışında bulunan tuvaletleri ve duşları 1 TL’lik ücretler ile kullanabiliyorsunuz. Kamp alanına dışarıdan yiyecek ve içecek getirebiliyorsunuz. Alanın girişinde otopark mevcut. Alan ışıklandırması olup alanın işlettiği kafe-restaurant bulunuyor. Yiyeceklerinizi ve sınırlı çeşitte içeceklerinizi buradan temin edebiliyorsunuz.
Ücretleri mukabilinde isterseniz hazır yakılmış mangal, isterseniz de semaverde çayınız verilebiliyor. Yine bu kamp alanına giriş kişi başı 15 TL idi. Fiyatlarda tarih itibari ile güncelleme olmuş olabilir. Kamp alanları
Alan trekking için de uygundur.

Alanda telefon hiçbir şekilde çekmediği için tüm aktivitelerinizi toplu olarak gittiyseniz birlikte yapabiliyorsunuz. Alan; voleybol, dart, halat çekme, halay çekme :), slackline, frizbi, canlı müzik, ateş etrafında oyunlar gibi etkinlikler için müsait. Ancak saat 22.00’dan sonra volume düşürmeyi unutmayın.

İlk kez kamp yapacak olanlara tavsiyeler:

İyi bir yürüyüş ayakkabısı, şapka.
Kendi çadırınızda kalacaksanız uyku tulumu ve mat.
Kişisel malzemeleriniz,
Güneş çarpması, ağrı, alerji için çeşitli ilaçlar
Kirlenmesinden korkmayacağınız rahat giysiler,
Gece yürüyüşü için basit bir fener, kafa lambası,
Varsa sigorta dökümanlarınız ve kimliğiniz,
Fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmanız sağlıklı olacaktır.

Alan haritası aşağıdaki gibi olup alan hakkında farklı sorularınız için iletişime geçebilir, Saros Körfezinde Kamp Yapmak isimli konumuzu okuyabilirsiniz.

2 Comments

Bir Cevap Yazın