Dövmelerimin Hikayeleri

Evet arkadaşlar, dövmelerimi neden yaptırdığımı, hangi anlamlar taşıdığını sizlerle paylaşmak istedim.

Her bir dövmemin benim için ayrı ve anlamı birer hatıraları ve manaları var. Zaten bunlar olmasaydı muhtemelen çoktan sıkılmıştım. Sırasıyla yaptırdığım dövmelerimin anlamlarını gelin hep birlikte okuyalım..

-Freedom dövmesi

Freedom dövmemin en son harfi görüldüğü üzere M harfi ve gerek harfin şeklinden ötürü gerekse de kelimenin anlamından ötürü bir martı rolü almış durumda. Bu dövmemi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterimdir, sözünden anladığım cümlelere hitaben yaptırdım… İngilizce olmasının sebebi ise Özgürlük kriterinin hiçbir dile ya da ırka mahsus olmayıp evrensel olmasıdır.
Kişilerin özgürlüğünü hiçbir güç etkileyemez. Sağ kol bileğimin arkasında bulunuyor.

-Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dövmesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni bir ülke bahşetmesiyle şanlandık…
Bu imza yeni bir vatanın yeni bir dilin habercisiydi bizim için Cumhuriyet’in ilanından sonra da. 1 Kasım 1928’de kabul edilen Türk harflerinin kabulünden sonra Atatürk’ün bir süre kullandığı imza olması nedeniyle cezbetmişti beni. Yine Gezi Parkı direnişinin başladığı, Freedom dövmemi yaptırdığım gün aynı anda yaptırmıştım bu dövmeyi de. Gerek dövmenin anlamı gerek içinde bulunduğumuz durum, gerekse de Atatürk’ün Bursa Nutkunda bizlere vermiş olduğu yetkiye dayanarak dövmelerin sonrasında eğitimim nedeniyle bulunduğum İzmir’de Gezi Parkı Direnişine katılmıştım. Sol kol bileğimin arkasında bulunuyor.

-Türk Dövmesi

Kim ne düşünürse nasıl isterse eleştirebilir. Ya da takdir edebilir. Tek bir düşüncem var bu konuda. Eleştiri olarak da görebilirsiniz.
Zulüme uğrayan farklı bir vatana, dile sahip olan olduğunda sahip çıkıp halkların kardeşliğinden bahseden, fakat Çin’de bir Uygur Türk’ü zulme uğradığında sessiz kalanlar var. Dövme Türk ırkının da diğer halklarla kardeş olduğunu, kişisel olarak hayat biçimim ve hayat tarzımla gösteriyorum. Evet bütün Dünya halkları kardeştir. Ama ayrım yapmaksızın. Türk ırkıyla da beraber.
Gerek dünya halkları kardeşliğimiz gerekse de Türk olduğunu söylemekten korkan belki yüz binler belki milyonlardan ötürü yaptırılmıştır.
Ben Türküm ve bununla büyük gurur duyuyorum. Birçok kişinin söylemekten korktuğu Atatürk’ün sözünü de başım dik söylüyorum. “Ne Mutlu Türküm Diyene.”

Dövme ilk Göktürk alfabesi diliyle yapılmıştır.
DÖVME ENSEMDE BULUNUYOR.

-1903 Dövmesi

Çocukluk aşkım olan Beşiktaşımın 2016-2017 sezonu şampiyonluğundan sonra takımıma olan bağlılığımı vücuduma taşımak için Beşiktaş’ta yaptırdım. Dövme sağ kol direk üstü arkasında bulunuyor.

-Her Son Yeni Bir Başlangıçtır Dövmesi

İngilizce Every end is a new beginnig 
Her son yeni bir başlangıçtır yazan dövmemi; gerek şekli gerekse de anlamıyla hayatımın yeni bir başlangıç noktasına girdiği noktada yaptırdım. Şekli benim için uzun bir döngüden sonra düzlüğe çıkmayı işaret ediyordu. Dövme sol kolumun dirsek üstünün arkasında bulunuyor.

-İnsanlığa İhtiyacımız Var Dövmesi

Dövme İspanyolca olarak yazılmış ve “İnsanlığa ihtiyacımız var.” anlamına geliyor. İnsanlığın kötülüğe yönelmesi ve sürekli birbirlerini anlamsızca suçlamalarından bıkmış ve haksızlığa uğradığımın 2 saat sonrasında acımı dindirebilmek amacıyla yaptırdığım dövmedir. Dövme sırtımda yukarından aşağı olarak yazılmıştır.

-Geyik Dövmesi

Gerek Alevilikte önemli bir anlamı olan Geyik (Abdal Musa Türbesi) gerekse de Geyik canlısını sevmemden ötürü yaptırdım. Geyikler dostumuzdur 🙂 Dövme sol kol bilek içinde bulunuyor.

-Dünya İçi Yelken Dövmesi

Dövme yolda olup beklenmekte olanı anlatıyor. Canımı çok yakan bir arkadaşıma olan sinirimden sonra dövmeci olan arkadaşıma en çok neresi acıyacaksa oraya yap derken buldum kendimi. Sol kaburga bölgeme yapıldı bu dövme. En acı vereni ve en zor olanı. Bu dövme tüm acılarımı dindirdi belki de.

Evet arkadaşlar, şimdilik yaptırdığım dövmelerim bu kadar… Gençken 🙂 yani 1-2 sene önce acının panzehiri olarak adlandırıyordum dövmeyi, şimdilerde ise hatırladığım acılarını tekrar yaşamamak için uzak duruyorum belki de.

Dövme Bağımlılık Yapar Mı?

Kesinlikle yapar arkadaşlar. Bu sebepten ötürü sizler benim gibi düşünmeden acıya panzehir olması için dövme yaptırmayın. İleri de pişman olabilirsiniz. İlla da yaptıracağım diyorsanız dövmelerinizi görmeyeceğiniz ve sıkılmayacağınız yerlere yaptırabilirsiniz. Örneğin 8 adet dövmemden sürekli görebileceğim dövme sayısı 1. O da geyik dövmesi ve hala sıkılmadım. Diğer dövmelerimin hepsi vücudumun arkasında bulunuyor ve sürekli görmüyorum.

Bir Cevap Yazın