Blog Yazarlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

blog yazar

Merhaba kişisel blog okuyucularım,

Bu yazımda blog sahibi olanlara tavsiyeler, hatırlatmalar ve bu konuda naçizane tüyolar vereceğim. Bunun dışında da bir blogda bulunması gerekenler ve bulunmaması gerekenlerden bahsedeceğim. Yazıma bir blogda ki en önemli şey olan özgün içerik ile başlıyorum.

 1– Özgün İçerik:

Eminim birçok yerde duymuşsunuzdur bunu… evet duyduğunuz ve bildiğiniz kadar önemlidir özgün içerik. Özgün içerik sizi Google’ın gözünde büyütecektir. Yani aramalarda özgün içerik sayesinde daha üst sayfalara çıkarsınız. Zaten benim gözümde kendi yazılarını veya özgün yazıları paylaşmayan bir kişinin blogu çöp site olmaya yüz tutmuştur. Bu nedenle blogunuz özgün içerikli olmalıdır.

 2– Şık Ve Sade Bir Tema 

Şık bir tema neye mi yarar? 
İlk önce ziyaretçilerinizi sıkmaz ve sitenizin onların aklında kalmasını sağlar. Çoğu insanın görsel hafızası daha güçlüdür. 
Bir temayı kullanan birden fazla site olduğu zaman o sitenin adını hatırlamanız daha da zorlaşır. Genelde insanlar masrafa girmediği için ücretsiz temaları kullanmayı tercih eder. Siz onlardan farklı olarak eğer kodlama biliyorsanız kendinize bir tema hazırlayabilirsiniz veya itibarlı Türk veya yabancı sitelerden tema satın alabilirsiniz. Bu şekilde de şık ve sade bir tema sahibi olur kişisel blog ziyaretinizi yapan ziyaretçilerinizin aklında kalırsınız.

 3– Renk Ve Yazı Düzeni 

Bir blogda okuyucuların dikkat edeceği bir konu da blogda ki renkler olacaktır. Eğer çok cırtlak veya birden fazla renk kullanırsanız bu kötü bir görünüm oluşturacağından ve okuyucunun gözlerini yoracağı için size yararın aksine zarara neden olabilir. 
Yazı düzenine değinecek olursak; yazılar sade bir fontta ve uygun büyüklükte yazılmalıdır. Okuyucuyu rahatsız etmeyecek bir font olması gerekmektedir. 

 4– Başlık ve İçerik Seçimi

Başlık ve içerik seçimine gelecek olursak; okuyucunun ilgisini çekecek bir başlık seçmemiz lazım. Mesela sosyal medya üzerinde birçok haber sitesinin kullandığı gibi “öyle bir şey var ki .. ” , ” öyle bir şey yaptı ki ” gibi okuyucuya yazıyı merak ettiren bir başlık seçmek sizin yararınıza olabilir. İçerik seçiminde de sıkıcı bir anlatımla veya resmi bir dille anlatmanın dışında okuyucuyla adeta sohbet edermiş gibi anlatmak daha yararlı olacaktır. Genel olarak olması gereken özellikler bu kadar. Bu listeye daha fazla şey ekleyebiliriz ama bu temel yapıyı oluşturacağından fazla abartmak istemedim.

5- Türkçe yazım kuralları

Güzel Türkçemizin nimetlerinden faydalanmayı bildiğimiz kadar doğru kullanmak da önemlidir. 
Okuyucuyu yormamak ve çileden çıkarmamak için Türkçe yazım kurallarına özen gösterip anlatım bozukluklarından ve hatalı noktalama işareti kullanımından ya da noktalı işaret kullanmamaktan kaçınmanız önemlidir.

Örneğin;

Doğru yazımı:

Türkçe’mizin (Yanlış kullanım)

Türkçemizin ✓ (Doğru kullanım)

Şimdi de bir blogda olmaması gereken şeyleri sıralayayım :

– Reklamlarla dolu bir blog

Bazı site ve bloglara baktığımızda her yerinden pop-up vb. reklamlar çıkan ve sizi zorla başka bir siteye yönlendiren reklamlarla uğraşmaktan o sitede aradığınızı bulamama gibi durumlar olabiliyor. Bunun yanında hoş görüntü de oluşmadığı için o blog sayfası okuyucu tarafından ne yazık ki kara listeye alınıyor. Bu sebeple bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Amacına uygun olmayan konular

Bu tarz blogları gördüğümde şaşırmamın yanında maalesef üzülüyorum da. O kadar emek verip masraf yaparak blog açıyorsun ve o siteyi de çöp site haline getirme yolunda adımlar atıyorsun. Düşünsenize saçma değil mi? Bu tarz durumlara çok rastladım. Mesela; gelinlik modelleri ile ilgili bir sitede “boştaki domainler” veya bir film sitesinin “evden eve taşıma” vb. şeklinde yazı paylaşılıyor. Haliyle blog okuyucuları aradıklarını bu bloglarda bulamıyor ve hızla oradan uzaklaşıyor. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: