Başarılı ve Başarısız İnsan Arasındaki Farkı Hiç Düşündünüz mü

başarılı başarısız insanlar

Başarı, bir işi layığı ile yerine getirmek, o işten olabildiğince olumlu sonuçlar alabilmek, kendini geliştirme bakımından hep daha iyiye doğru yol almaktır. Bazılarımız bunu gerçekleştirir bazılarımız ise gerçekleştirecek durumları ellerinin tersi ile iterler. Davranışları ve sözcükleri ile bu itmenin sinyallerini verirler. Başarılı ve başarısız insan arasındaki farklar neler mi? 

Birincisi, başarılı insanlar daima fikirler hakkında konuşurlar. Onlara göre daha iyiye gitmek adına yapılan işler ve değerli düşünceler hayatlarında büyük bir önem arz eder. Kendi eksikliklerini daha kolay giderebilmek adına başkaları ile zevkle fikir alışverişi dahi yaparlar. Başarısız insanlar ise olayları ve şahısları konuşur. Kimin ne yaptığı, nasıl bir yaşam sürdüğü, hayatındaki olumsuzlukları hep gündem konusu olarak tutulur. 

 
İkincisi, başarılı insanlar kendileri gibi çevresindekilerin de ilerlemesini, gittikçe daha başarılı işlere imza atmasını isterler. Bunun için onlara her daim destek çıkar, başarılarına onları da ortak etmek isteyerek birlikte ilerlemek isterler. Ama başarısız insanlar bir tek kendisinin başarılı olmasını, çevresindeki herkesin başarısız olup ona gıpta ile bakmalarını ister. Başarılı ve mutlu insanlara karşı bir kin ve kıskançlık duygusu beslerler. 

Üçüncüsü, başarılı insanlar değişime her daim açıktırlar. Onlar için hoş olmayan davranış, söz, pozisyon ya da statü değiştirmek sanıldığı kadar zor değildir. Başarılı olmak ve daha iyi işlere imza atabilmek adına değişmeyi çok çabuk kabullenirler. Bunun için başkalarından tavsiye bile almalarında hiçbir sakınca duymazlar. Başarısız insanlar ise hep en doğru özelliklerin kendisinde bulunduğu ve değişmesine gerek olmadığını söyler dururlar. Onlar için değişmesi gereken kendi olumsuz yanları değil çevresindeki olaylar ya da şahıslardır. Hele ki bir başkasının olumsuz 
bir özellikleri hakkında konuşmasını gurur kırılması olarak algılar, güçlük çıkartırlar. 

Dördüncüsü, başarılı insanlar en ufak bir olumlu şeyde dahi karşısındaki insanı övecek ya da moral verecek davranışta bulunabilirler. Başarısız insanlar ise gereksiz eleştiri bile yapabilir, karşısındaki sürekli yerecek davranışlarda sık sık bulunurlar. 

 
Beşincisi, başarılı insanlar hatalarını kabullenip değişme yoluna giderken başarısız insanlar hatayı hep başkasının üzerine atarlar. 

Altıncısı, başarılı insanlar her zaman bilgiye aç bir şekilde sürekli araştırma halinde olurken başarısız insanlar her şeyi bildiklerini düşünüp hiçbir şey yapmazlar. 

“Şimdi kendinizi bir sorgulayın. Eğer başarılı insan kategorisinde olduğunu düşünüyorsanız bu şekilde devam edin. Fakat başarısız insan profilinin özelliklerini taşıyor iseniz az önce kendinize başka bir gözden baktığınızı bilmenizi isterim.. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: