Ballıkayalar’da Kamp Yapmak

2

Ballıkayalar kanyonu İstanbul’dan ortalama 80 Km. uzaklıkta; Kocaeli-Gebze ilçesinde bulunan Tavşanlı köyü içerisinde bulunup; ismini daha önce arıların bol olarak bulunduğu, kayalarda biriken ballardan almıştır.

Alanda trekking ve tırmanış sporu yapmak için bölümler mevcuttur. Tabi ki trekking sporunu da tırmanış sporunu da kurallarına uygun, güvenlik önlemlerini alarak yapmamız elzemdir. Alanda piknik yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur.

Girişte otopark ücreti olarak 10-15 TL arası bir ücret isteniyor. Burada kampçıların dışında günübirlikçiler, okul gezileriyle katılan öğrenciler (Kanyon olduğu için inceleme yapılıyor) kampçılar, tırmanışçılar ve hatta AKUT dahil burada eğitim almaktadırlar.

Güvenlik önlemi almadan trekking yaparken geçmem gereken bir alandı. Efsane şekilde kaygan ve tehlikeli bir süreç. Ben yaptım siz yapmayın 🙂


Trekking için kanyon içerisinden yürüme alanı mevcut ancak bu noktalarda kayalardan da geçmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus kayaların su ve yosunla birlikte efsane şekilde kaygan olmasıdır. Düşüp kendinize zarar vermeyiniz.

tırmanış sporu bölgesi

Alanda belediyeye ait umumi tuvalet, ihtiyaçlarınızı karşılayacak ufak bir büfe mevcut. Kamp alanının 2 KM. kadar yakınında bulunan Tavşanlı köyünde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiz zincir mağazalar kasap ve köy ürünlerini bulabilirsiniz. Yalnız ve yalnız alkol bulamadığımdan ötürü Gebze merkezine kadar gitmek zorunda kaldım. Buraya giderken alkolünüzü yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Ek olarak bölgede yakacak şeyler mevcut ağaçların da olmasından mütevellit ancak ıslak olabiliyor, yanmayabiliyor. Yanınıza getirebiliyorsanız aracınız varsa yakacak odun ve kömürünüzü de yanınızda getirmelisiniz.

İstanbul’a yakın olan bu kamp alanı hafta sonu kafanızı dinleyebileceğiniz ve enerjinizi boşaltabileceğiniz bir yerdir. Tavsiye ediyoruz 🙂

Alanın bulunduğu konuma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz 🙂

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: