Aziz Nesin Surname

aziz-nesin-surname-kitap-özeti

Surname için kalıplaşmış olan tanımı kitabına aktaran ve Surname’yi bu şekilde anlatan Aziz Nesin’in Cumhuriyet dönemi Surname kitabını bitirip, eleştirileri okuyup, kafayı toparlayarak düşünene kadar anlamamıştım. Lakin kendime geldiğimde “Türkiye’de zaten bir mutluluğun insan öldürülmesinden sonra yaşandığını” söyledim kendi kendime. Öyleydi ki bir insan idam edileceği için binlerce insan meydana toplanıyor ve binlerce kişi hep birlikte idam kutlaması yapıyordu. Aziz Nesin’de bence bunu anlatmaya çalışıyordu, 

“ İnsan zaten cezaları yaptıkları hataları tekrarlamamaları için çekmiyorlar mıydı? Evet insan tüm cezaları, yaptıkları hatalarını düzeltmek ve kendini yenilemek amacıyla alıyordu.  Yani bu ceza hatalı kişiye veriliyordu. 

Fakat ülkemizin maalesef hala aydınlanamayan ilk zamanlarında idam cezaları ile insanların hak ve özgürlükleri, özellikle yaşama hakları ellerinden alınıyordu. Aziz Nesin’in değinmek istediği konulardan biri de budur. 

Evet, kelimeleri anlamlarına uygun kullanmak bir yazarın, okurlarına anlamaları için bir iyilik olacaktır fakat okuyucularda yazılan bu derin konuları oturup tümüyle düşünmek ve günlük olaylar ile değerlendirmelidirler.  
 
Kitabında ülkemizde son idam cezasına çarptırılan Berber Hayri’yi anlatan ve böylelikle ülkemizin vahim durumunu satırlarına aktaran Aziz Nesin’in bu eserini çok başarılı bulduğumu bildirmek istiyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: